Thank you

all the participating filmmakers and artists

all ‘Friends of Courtisane’

all volunteers

Aanaajaanaa (Marcus van Paassen), Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Edda Manriquez), Argos (Niels Van Tomme, Andrea Cinel), Artigand (Lieve Maeyens), Athénée Français Cultural Center, Auguste Orts (Ann Goossens, Boris Belay), Erika Balsom, Robert Beavers, Berwick Film & Media Arts Festival (Peter Taylor, Herb Shellenberger), Beursschouwburg, Cis Bierinckx, Boekgebonden (Nancy & Petra), British Film Institute (George Watson), CellAR (Jef Pinxteren), Carlotta Films, Cinemateca Portuguesa (Sara Moreira), Cinematek (Céline Brouwez, Nicola Mazzanti), Nuria Cubas, Patrick Delasorte, EAI (Karl McCool, Rebecca Cleman), Faja Lobi (Jurgen Heytens), FedEx, The Film-Makers’ Cooperative (MM), Filmform (Anna- Karin Larsson), Le Fresnoy (François Bonenfant, Eric Prigent, Natalia Trebik), Vlaams minister van Cultuur, Media, Jeugd en Brussel Sven Gatz, Elias Grootaers, HISK (Isabel Devriendt, Daniella Géo), Janus Films, Japan Foundation, KASK / School of Arts (Wim De Temmerman, Dries De Wit, Anouk De Clercq, Ilse Den Hond, Thomas Janssens, Lars Kwakkenbos), KASKcafé (Tille De Smet), KASKcinema, Kino Lorber, Light Cone, Annie Logie, LUCA (Robbrecht Desmet), LUX (Benjamin Cook, Matt Carter, Alice Lea), Olivier Marboeuf, Marie & Charlotte & William, Mediateca-Cineteca Fondazione La Biennale di Venezia (Michele Mangione), Milestone Film & Video (Dennis Doros), Minard (Rik Vandecaveye, Michael Knapen, Kitty Van Cleef, Jan Devriese, Lennert Dierick), MK2 (Anne-Laure Barbarit), Katherine Mortier, Louis Mortier, Jan Mot, Aily Nash, The New York Public Library, oKo (Niek Verlinden, Paul Corthouts, Leen Laconte), Garbiñe Ortega, Matías Piñeiro, Charlotte Procter, Printstudio Camping Penrose (Liselotte van Daele), Filipa Ramos, Lis Rhodes, Nuno Rodrigues, Lidwine Ronse, Gea Russell, Sabzian (Pepa De Maesschalck), Valeria Sarmiento, Schomburg Center for Research in Black Culture, SIC (Susanne Weck), Siglo, Sphinx Cinema (Patrick Deboes, Wendy Vercauteren, Jackie De Vos, Isabel Devos), Stad Gent (Margie Van de Slycke), Christina Stuhlberger, STUK Kunstencentrum (Karen Verschooren, Steven Vandervelden, Ilse Van Essche), Diederik Thuyn, UGent (Gertjan Willems, Michel Dierick, Daniel Biltereyst, Steven Jacobs), Inneke Van Waeyenberghe, Estella Verschueren, Vooruit, Walhalla Food (Esther Haddad, David Marquenie), Walpoort (Dirk Huys), Mark & Frances Webber

 

Partners  

Minard
Sphinx cinema
KASK / School of Arts
KASKcinema
Gouvernement
UGent
HoGent
Auguste Orts
Argos
Cinemateca Portuguesa
Japan Foundation
HISK
CINEMATEK
FedEx
Vidi-Square
CellAR Peeze koffie    

With the support of  

Vlaamse Overheid
Stad Gent